Dzięki korzystnym warunkom klimatycznym oraz dostępnym zasobom, terytorium znajdujące się w granicach Polski od wieków należało do obszarów sprzyjających osiedlaniu się ludzi. Konsekwencją tego są liczne, najczęściej ukryte pod ziemią pozostałości zamierzchłych kultur, które zgodnie z obowiązującymi przepisami podlegają ochronie konserwatorskiej. Z jednej strony, dla badaczy stanowią bezcenną wartość, z drugiej – ich obecność lub przypadkowe ujawnienie niekiedy wymaga odpowiednich czynności w ramach realizacji inwestycji budowlanych.
Budowa domu – kiedy potrzebny jest nadzór archeologiczny?
Jednym z etapów związanych z kompletowaniem dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy domu jest konieczność zapoznania się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (jeżeli został sporządzony dla danego terenu). To właśnie tam między innymi uwzględnione są obszary objęte archeologiczną strefą prawnej ochrony konserwatorskiej. Jeżeli więc inwestycja znajduje się na takim terenie, to do wykonania jakichkolwiek prac ziemnych związanych z jej realizacją niezbędne będzie pozyskanie zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także zapewnienie nadzoru archeologicznego. W przypadku, kiedy dany obszar nie jest objęty ochroną konserwatorską, ale wykonując prace ziemne Inwestor natrafi na wartościowe dla badaczy stanowisko, zgodnie z obowiązującymi przepisami zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu – w takiej sytuacji przeprowadzone zostaną wykopaliska ratunkowe, zabezpieczające znalezisko.
Zadania archeologa nadzorującego inwestycję budowlaną
Zasadniczo, na objętym ochroną konserwatorską obszarze przeprowadzane są niezbędne prace przygotowawcze i badania terenowe wyprzedzające inwestycję lub towarzyszące pracom ziemnym, czyli działania zmierzające do ewentualnego ujawnienia oraz zabezpieczenia stanowiska archeologicznego. Warto w takiej sytuacji skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak ArcheoBaltica, która kompleksowo i możliwie szybko zajmie się nie tylko realizacją prac terenowych, ale również wszystkimi niezbędnymi formalnościami narzuconymi przepisami ustawy.
Bardziej szczegółowe informacje na temat ogólnego postępowania w związku z badaniami archeologicznymi można znaleźć tutaj – Usługi archeologiczne. Poszczególne formy ochrony badań zostały natomiast szczegółowo odpisane w zakładkach znajdujących się w naszej Ofercie.