Nikt nie wie jak wiele jeszcze śladów działalności człowieka sprzed wieków znajduje się ukrytych pod ziemią. Są one bardzo cenne, przede wszystkim ze względu na fakt, że dostarczają wielu informacji objętych szerszym kontekstem historycznym. Z tego względu obecnie bardzo skrupulatnie podchodzi się do kwestii badań archeologicznych, a opracowywane od końca lat 70. Archeologiczne Zdjęcie Polski ma pomagać w wytypowaniu obszarów, na których istnieje potencjalna szansa na dokonanie kolejnych odkryć. I choć wydawać by się mogło, że kwestia analizowania przeszłości to rzecz czysto akademicka, niemająca związku z codziennością przeciętnego obywatela, to jednak obecnie – częściej niż dotychczas – wiele osób decydujących się na przykład na wybudowanie domu dowiaduje się, że przed uzyskaniem pozwolenia na budowę musi wykonać na swojej działce badania archeologiczne.

Kiedy konieczne jest skorzystanie z usług archeologa?

Informacja o konieczności przeprowadzenia badań archeologicznych z reguły bywa sporym zaskoczeniem dla Inwestora, co w zasadzie nie dziwi. Jednak pominięcie tego etapu może wiązać się m.in. z konsekwencjami finansowymi lub brakiem zgody na użytkowanie obiektu. Z tego powodu, zanim zakupimy wybraną działkę lub wystąpimy o pozwolenie na budowę na już posiadanej nieruchomości, musimy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wystąpić do gminy o warunki zabudowy. To z tych dokumentów dowiemy się, czy na określonym terenie znajduje się stanowisko archeologiczne lub czy działka położona jest w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Jeżeli tak – konieczne będzie skorzystanie z usług specjalisty, który zbada dany obszar.

Czy konieczne jest przebadanie całej działki przed uzyskaniem pozwolenia na budowę?

To pytanie zadaje sobie wielu Inwestorów, którzy dowiadują się, że ich działka jest objęta strefą ochrony konserwatorskiej. Na szczęście działaniami objęty jest tylko ten fragment nieruchomości, na którym powstanie obiekt i z tego tytułu będą przeprowadzane prace ziemne – wykopy pod fundamenty, trasy prowadzenia mediów czy niwelacja terenu. Jest to dobra wiadomość, ponieważ Inwestor zobowiązany do przeprowadzenia badań na działce musi pokryć koszty z nimi związane z własnej kieszeni, a mniejszy obszar do opracowania to po prostu mniejszy wydatek.