Realizacja każdej inwestycji budowlanej wiąże się z koniecznością starannego dopełnienia wielu formalności. Błędy i braki w dokumentacji mogą bowiem skutkować przykrymi konsekwencjami – nie tylko niewydaniem pozwolenia na użytkowanie gotowego już obiektu, ale również nałożeniem surowych kar. Za co? Na przykład za brak nadzoru archeologicznego i naruszenie zabytkowego obszaru, jeżeli był on objęty strefą ochrony ustalonej w ramach prowadzonego od 1978 roku programu AZP.

Czy zawsze należy zgłosić inwestycję do objęcia nadzorem archeologicznym?

 

Fragmentarycznie zniszczona popielnica w trakcie prowadzenia prac budowlanych, nadzór archeologiczny

Kwestię tę regulują przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 roku (Dz.U. 2003 nr 162, poz. 1568). To, czy dana inwestycja musi być objęta nadzorem, jest zdeterminowane m.in. jej lokalizacją na cennych archeologicznie obszarach czy też bliskim sąsiedztwem z istniejącym już stanowiskiem. Inwestorzy powinni znaleźć informacje na temat stref ochrony w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub w Warunkach Zabudowy (WZ) wydanych przez gminę. Uzyskanie tej wiadomości będzie jasną wskazówką do dalszych działań i jeżeli wystąpią takie przesłanki, do objęcia inwestycji opieką konserwatora zabytków.

Nadzór archeologiczny przy budowie – co grozi za jego brak?

Bardzo często Inwestorzy dowiadując się o tym, że prowadzenie prac ziemnych na działce musi odbywać się pod nadzorem archeologicznym, obawiają się znacznego wydłużenia czasu realizacji prac na poszczególnych etapach budowy oraz dodatkowych kosztów. Zgodnie z przepisami, to Inwestor ponosi koszt zatrudnienia eksperta oraz ewentualnych wykopalisk ratunkowych. Jednak rozpoczęcie działań bez ich zgłoszenia lub bez pozytywnie rozpatrzonej decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest bardzo ryzykowne. Przede wszystkim wiąże się z wysokimi karami finansowymi i może spowodować problemy z oddaniem obiektu do użytku. Zgodnie z obowiązującym prawem kary mogą sięgać nawet 500.000 zł. Warto więc postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami i skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy świadczącej kompleksowe usługi z zakresu archeologii.