Archeologia to niewątpliwe fascynująca dziedzina, która pozwala nam poznawać oraz zgłębiać tajemnice przeszłości. Zastanawiałeś się jednak kiedyś, jakie akcesoria wykorzystuje archeolog w swojej pracy? W dzisiejszym wpisie przeanalizujemy, jak wygląda praca archeologa w terenie i jakie narzędzia archeologiczne są niezbędne do badania i dokumentowania znalezisk.

Wykopaliska

Przy wykonywaniu wykopów i odkopywaniu artefaktów, archeolodzy korzystają z tradycyjnego i jakże sprawdzonego sprzętu – łopat, szpadli i grac. To właśnie nimi po odhumusowaniu (przeważnie mechanicznym, przy wykorzystaniu koparki wyposażonej w łyżkę skarpową) terenu miejsce badań jest podczyszczane i przygotowywane do dokumentacji. Docinane są profile, powierzchnia rzutu jest oczyszczana z resztek humusu i innych „zanieczyszczeń”. W tym momencie wielu młodych archeologów zastanawia się, czy obrało właściwą ścieżkę swojej kariery – tyle lat studiów, żeby „machać” łopatą?! Warto zaznaczyć, że nawet przy tak prostej i banalnej czynności trzeba nabrać wprawy, żeby wykop wyglądał odpowiednio do dokumentacji – przecież za moment czeka go sesja fotograficzna!

W przypadku natrafienia na pozostałości o wartościach archeologicznych, czyli tzw. obiekty archeologiczne, dalsze prace w ich obrębie są wykonywane sprzętem drobnym m. in. szpachelkami i łopatkami. Przy pomocy pędzli i szczotek elementy reliktów są podczyszczane, dzięki czemu można lepiej zobaczyć, rozpoznać i zadokumentować ich detale. Zarówno średniowieczne mury, relikty pradziejowego paleniska, czy miejsca pochówków – zadaniem archeologa jest możliwie jak najlepsze przygotowanie obiektu do dokumentacji w taki sposób, żeby jak najbardziej ograniczyć jego degradację. Wszystko jest fotografowane oraz rysowane. Teren przeszukiwany jest przy pomocy detektorów metali…

Nasi archeolodzy w wolnych chwilach cały czas poszukują ZŁOTEGO POCIĄGU!

Nasi archeolodzy w wolnych chwilach cały czas poszukują ZŁOTEGO POCIĄGU!

Pomiary i dokumentacja

Archeolodzy stosują różne narzędzia pomiarowe takie jak miarki, taśmy miernicze, GPS, teodolity itd., aby precyzyjnie zlokalizować i udokumentować znaleziska oraz ich konkretne położenie. Dzięki temu można odtworzyć i zrozumieć układ przestrzenny miejsc na których dokonano odkryć. Niejednokrotnie wykonywana jest dokumentacja lotnicza, która w połączeniu z technikami geodezyjnymi daje nam możliwość wykonania map planigraficznych wysokiej jakości oraz ortofotomap itp. co znacząco wpływa na walory zarówno poznawcze, jak i dokumentacyjne z prowadzonych prac.

Po wyeksplorowaniu obiektów archeologicznych, pozyskane z nich zabytki trafiają do konserwacji i opracowania. Często z ww. reliktów pobierane są odpowiednie próbki, których dalsze badania pozwalają na ich lepsze zrozumienie. Tak też np. z elementów drewnianych konstrukcji możliwe jest zebranie próbek do badań dendrochronologicznych, których wyniki pomogą określić wiek obiektu. Szczątki ludzkie trafiają do antropologów, zwierząt do archeozoologów itd. Po zakończeniu badań archeologicznych, których efektem jest zarejestrowanie złożonego stanowiska – dalsze czynności wymagają uwagi wielu specjalistów.

Oczywistym jest, że całość czynności oraz narzędzi, jakie wykorzystywane są w archeologii jest o wiele bardziej skomplikowana, ale na poczet krótkiego, ogólnego wpisu – powyższy tekst powinien w dość przybliżony sposób nakreślić, czego Inwestor może spodziewać się w ręku archeologa, który poszukuje „złota” na jego działce. Tak więc zamiast bicza i rewolweru (niczym Indiana Jones!) prędzej ujrzą Państwo archeologa z łopatą i aparatem.