Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi ochrony zabytków, przygotowując się do realizacji inwestycji budowlanej na terenie, na którym znajduje się stanowisko archeologiczne, należy przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac ziemnych przeprowadzić badania danego obszaru. Jest to obligatoryjne i zaniechania w tym zakresie mogą mieć znaczące konsekwencje, od braku zgody na użytkowanie wybudowanego budynku, zgłoszenie zniszczenia stanowiska archeologicznego do prokuratury, aż po bardzo wysokie kary.

Pozwolenie na badania archeologiczne – przygotowanie wniosku

Ze względu na charakter działań, które muszą zostać przeprowadzone przez Inwestora na terenie objętym ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, konieczne jest przygotowanie dokumentacji i złożenie wniosku o pozwolenie na badania archeologiczne. Lista załączników do wniosku jest dość długa, a ich pozyskanie dla osoby nie posiadającej odpowiedniego doświadczenia może być czasochłonne. W takiej sytuacji warto rozważyć współpracę z pracownią archeologiczną, np. Archeobaltica, która oprócz nadzoru nad inwestycją kompleksowo zajmie się też formalnościami związanymi z obsługą archeologiczną. Wybrana firma udzieli Inwestorowi pomocy m.in. w:

  • sporządzeniu programu badań archeologicznych w oparciu o dane inwestycyjne i wymogi konserwatorskie,
  • przygotowaniu opisu uporządkowania terenu po zakończeniu prac archeologicznych,
  • uzyskaniu mapy topograficznej w skali 1:10 000,
  • a także uzyskaniu wymaganej oficjalnej zgody muzeum na przyjęcie zabytków, jeżeli takowe zostaną odnalezione.

Jakie jeszcze dokumenty powinien zawierać wniosek do WKZ?

Oprócz wymienionych wcześniej dokumentów wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie badań powinien zawierać oczywiście mapę projektową / PZT inwestycji oraz załącznik potwierdzający tytuł prawny Inwestora do dysponowania daną nieruchomością. To kluczowy element stanowiący podstawę wystąpienia z wnioskiem do WKZ. Niezbędne jest również załączenie posiadanych przez archeologa uprawnień i kwalifikacji do przeprowadzania badań, czy nadzoru archeologicznego.

Mapa badań archeologicznych

Nasza pracownia Archeobaltica pomoże Państwu także pozyskać stosowne opinie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, a także nieodpłatnie zweryfikuje, czy na danej nieruchomości znajduje się stanowisko archeologiczne. Świadomość zakupu działki budowlanej objętej nadzorem archeologicznym na etapie samego jej kupna może być dla potencjalnego nabywcy istotną informacją, która może pozwolić na dodatkową negocjację ceny transakcji.

W przypadku Klientów z ograniczonym czasem bądź nieobecnych na terenie Polski, oferujemy prowadzenie czynności formalnych związanych z nadzorem i badaniami archeologicznymi w oparciu o pełnomocnictwo. Szybko i bezproblemowo obsłużyliśmy w ten sposób grono Inwestorów, zarówno mieszkających w Polsce, jak i za granicą m. in. w USA, Skandynawii, Niemczech, Anglii, Irlandii, Azerbejdżanie, Indiach i wielu innych.